wtorek, wrzesień 27, 2022

PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO (HPV) - EDYCJA 2018

 

SZANOWNI  PAŃSTWO, 

Miasto i gmina Gostynin od roku 2009 dołączyły do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. 

W 2018 roku Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) realizowany jest u dziewcząt zamieszkałych na terenie miasta i gminy Gostynin, urodzonych w 2003 r. 

Koszt tych szczepień zostanie pokryty w całości z budżetu miasta Gostynina i gminy Gostynin

          Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. Codziennie na świecie umiera z powodu raka szyjki macicy 630 kobiet.

W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3000 kobiet rocznie, z czego połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Ponad 50% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn ulegnie zakażeniu HPV w pewnym momencie swojego życia.

        W miesiącu czerwcu w pięciu szkołach gimnazjalnych na terenie Miasta Gostynina i Gminy Gostynin zostaną zorganizowane specjalnie dla Państwa wykłady, które poprowadzi lekarz Małgorzata Borkowska pediatra, specjalista neonatolog .

 

Zapraszamy na spotkania dziewczęta i chłopców z rocznika 2003 oraz ich rodziców: 

w dniu 09 maja 2018 r.

  1. Gimnazjum Nr 2 przy ul. Wojska Polskiego 23  o godz. 16.30
  2. Gimnazjum Nr 1 przy ul. Polnej 36 o godz. 17.30

w dniu 10 maja 2018 r.

  1. Gimnazjum w Lucieniu ( oraz uczniów z Gimnazjum w Emilianowie ) o godz. 9.00
  2. Gimnazjum w Białotarsku ( oraz uczniów z Gimnazjum w Solcu ) o godz. 10.30
  3. Gimnazjum w Sierakówku o godz. 13.00

 

Po spotkaniach informacyjnych odbędą się szczepienia dziewcząt szczepionką przeciwko wirusowi HPV  - szczepionka czterowalentna ( typ 6, 11, 16, 18 ) SILGARD. 

Szczepienia wykonywane będą przez personel medyczny podmiotu leczniczego NZOZ „Medicus” w Gostyninie i odnotowywane w kartach szczepień dziecka. Podczas szczepienia konieczna jest obecność rodzica  / opiekuna lub pisemna zgoda na szczepienie.